Ποια είναι τα ισοδύναμα υλικά για τον ιαπωνικό χάλυβα 440C;
Αφήστε ένα μήνυμα
Εάν προμηθεύεστε ιαπωνικό ανοξείδωτο χάλυβα 440C για ρουλεμάν ακριβείας, λεπίδες μαχαιριών, εξαρτήματα βαλβίδων ή ανθεκτικά στη φθορά βιομηχανικά μέρη, η πιο άμεση ονομασία που πρέπει να αναζητήσετε είναι το SUS440C σύμφωνα με τα Ιαπωνικά Βιομηχανικά Πρότυπα (JIS). Τα πλησιέστερα κοινώς αναφερόμενα διεθνή αντίστοιχα περιλαμβάνουν το AISI 440C στις Ηνωμένες Πολιτείες, το UNS S44004 και το EN 1.4125 / X105CrMo17 στην Ευρώπη. Ο κινεζικός βαθμός 108Cr17 αναφέρεται επίσης συνήθως ως αντίστοιχος βαθμός, αν και η ακριβής ισοδυναμία πρέπει να επαληθευτεί σε σχέση με το ισχύον κινεζικό πρότυπο.
Τι είναι το ιαπωνικό ατσάλι 440C;
Το 440C είναι ένας μαρτενσιτικός ανοξείδωτος χάλυβας υψηλής περιεκτικότητας σε άνθρακα που έχει σχεδιαστεί για να επιτυγχάνει υψηλή σκληρότητα και αντοχή στη φθορά μετά από κατάλληλη θερμική επεξεργασία. Η ονομαστική χημική του σύνθεση περιλαμβάνει περίπου 0,95–1,20% άνθρακα και 16–18% χρώμιο, με επίσης παρόν μολυβδαίνιο. Αυτά τα χαρακτηριστικά το καθιστούν κατάλληλο για εξαρτήματα που απαιτούν σκληρή επιφάνεια και μέτρια αντοχή στη διάβρωση.
Ποια είναι τα ισοδύναμα υλικά για τον ιαπωνικό χάλυβα 440C;
| Κίνα GB | Κίνα Ταϊβάν ISC | ΚΝΣ | JIS Ιαπωνίας | Κορέα KS | ASTM | UNS | ISO | DIN EN / DIN | W-Nr. | NF EN / NF | EN | Αριθμητικός βαθμός |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 108Cr17 (11Cr17), 9Cr18 | S44096 | 440C | SUS 440C | STS 440C | 440C | S44004 | X105CrMo17 A-1b (ISO 683-13-1986) | X105CrMo17 | 1.4125 | Z100CD17 | X105CrMo17 | 1.4125 |
Μπορεί το 9Cr18Mo να χρησιμεύσει ως υποκατάστατο του ανοξείδωτου χάλυβα 440C;
Ναί. Στις περισσότερες βιομηχανικές εφαρμογές, το 9Cr18Mo μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως υποκατάστατο του 440C. Σύμφωνα με το κινεζικό πρότυπο GB/T 1220, το 9Cr18Mo θεωρείται γενικά ισοδύναμο με τον ανοξείδωτο χάλυβα 440C.
Μια σημαντική διάκριση: Το κινεζικό πρότυπο καθορίζει μια περιεκτικότητα σε μολυβδαίνιο (Mo) 0,60%-0,80% (συμπεριλαμβανομένου του κατώτερου ορίου), ενώ το πρότυπο ASTM (Αμερικανική Εταιρεία Δοκιμών και Υλικών) για 440C ορίζει ένα εύρος μολυβδαινίου από 0-0,75% χωρίς καθορισμένο κατώτερο όριο. Κατά συνέπεια, το 9Cr18Mo που παράγεται στην Κίνα μπορεί να έχει ελαφρώς υψηλότερη περιεκτικότητα σε μολυβδαίνιο από ορισμένες παρτίδες 440C, γεγονός που θα μπορούσε να επηρεάσει την αντοχή του στη φθορά και τη διάβρωση.
Χημική σύνθεση : SUS440C έναντι AISI 440C έναντι EN 1.4125
| Στοιχείο (wt%) | ASTM 440C (S44004) | JIS SUS440C | EN 1.4125 (X105CrMo17) | GB 9Cr18Mo | GOST 95Kh18 |
| C | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.05 |
| Σι | Μικρότερο ή ίσο με 1,00 | Μικρότερο ή ίσο με 1,00 | Μικρότερο ή ίσο με 1,00 | Μικρότερο ή ίσο με 1,00 | Μικρότερο ή ίσο με 0,80 |
| Mn | Μικρότερο ή ίσο με 1,00 | Μικρότερο ή ίσο με 1,00 | Μικρότερο ή ίσο με 1,00 | Μικρότερο ή ίσο με 1,00 | Μικρότερο ή ίσο με 0,80 |
| P | Μικρότερο ή ίσο με 0,040 | Μικρότερο ή ίσο με 0,040 | Μικρότερο ή ίσο με 0,040 | Μικρότερο ή ίσο με 0,035 | Μικρότερο ή ίσο με 0,030 |
| S | Μικρότερο ή ίσο με 0,030 | Μικρότερο ή ίσο με 0,030 | Μικρότερο ή ίσο με 0,030 | Μικρότερο ή ίσο με 0,030 | Μικρότερο ή ίσο με 0,030 |
| Cr | 16.00 – 18.00 | 16.00 – 18.00 | 16.0 – 18.0 | 16.0 – 18.0 | 17.0 – 19.0 |
| Μο | 0.00 – 0.75 | Μικρότερο ή ίσο με 0,75 | 0.40 – 0.80 | 0.60 – 0.80 | - |
| Ni | Μικρότερο ή ίσο με 1,00 (επιλογή) | Μικρότερο ή ίσο με 0,60 | - | - | - |
| V | - | - | - | - | - |
Τυπικές συνθήκες παράδοσης & μηχανικές ιδιότητες
|
Προϋπόθεση Παράδοσης |
Μηχανικές ιδιότητες δειγμάτων που έχουν υποστεί θερμική επεξεργασία |
||||||
|
Rp0,2/(N/mm2) |
Rm/(N/mm2) |
A/% |
Zb/% |
Aku2d/J |
HBW |
HRC |
|
|
Ανοπτημένη κατάσταση (800 βαθμοί -920 μοίρες, ψύξη αργά) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
Μικρότερο ή ίσο με 269 |
/ |
|
Q+T (1010 μοίρες -1070 μοίρες, λάδι, 100 μοίρες -180 μοίρες, ψύξη γρήγορα) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
Μεγαλύτερο ή ίσο με 58 |
|
Διατίθενται προϊόντα που παράγονται σύμφωνα με άλλες προδιαγραφές ή τεχνικές συμφωνίες (εάν χρειάζεται). |
|||||||
Φυσικές ιδιότητες του AISI 440C
| Σημείο τήξης (βαθμός) | Ειδική Θερμική Ικανότητα kJ/(kg·K) 0~100 μοίρες | Θερμική αγωγιμότητα W/(m·K) | Γραμμικός Συντελεστής Διαστολής 10⁻6/K | Αντίσταση Ω·mm²/m @ 20 μοίρες | Μέτρο ελαστικότητας kN/mm² @ 20 μοίρες | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 μοίρες | 500 μοίρες | 0~100 μοίρες | 0~500 μοίρες | ||||
| 1371~1482 | 0.46 | 24 | - | 10.2 | 11.7 | 0.6 | 200 |
Εφαρμογές ράβδων από ανοξείδωτο χάλυβα 440C
Ρουλεμάν και εξαρτήματα ρουλεμάν: Στοιχεία κύλισης, δακτύλιοι ρουλεμάν και επιφάνειες ακριβείας ανθεκτικές στη φθορά.
Εργαλεία κοπής και λεπίδες: Εξαρτήματα που απαιτούν υψηλή σκληρότητα και εξαιρετική συγκράτηση αιχμής.
Βιομηχανικά μηχανήματα: Ανθεκτικά στη φθορά εξαρτήματα, άξονες ακριβείας και διάφορα μηχανικά εξαρτήματα.
Βαλβίδες και εξοπλισμός ελέγχου υγρών: Έδρες βαλβίδων, ακροφύσια και άλλα εξαρτήματα που απαιτούν υψηλή αντοχή στη φθορά.
Όργανα ακριβείας: Εξαρτήματα με αυστηρές απαιτήσεις για ακρίβεια διαστάσεων και σκληρότητα επιφάνειας.




Κοινές φόρμες προϊόντων και πρότυπα παράδοσης για το SUS440C
Στρογγυλές μπάρες:
Ράβδοι χωρίς κέντρο γείωσης (με ανοχές h7, h8 ή h9), που χρησιμοποιούνται συνήθως για άξονες ακριβείας και μικροσκοπικούς δακτυλίους ρουλεμάν.
Ράβδοι θερμής έλασης/αποφλοίωσης, που χρησιμοποιούνται για σφυρηλάτηση ή κατεργασία μεγάλων εξαρτημάτων.
Επίπεδες μπάρες/πιάτα:
Λεπτές λωρίδες ακριβείας ψυχρής έλασης, ανόπτησης (που χρησιμοποιούνται συνήθως για σφράγιση λεπίδων).
Σφυρήλατες πλάκες με πριόνι (χρησιμοποιούνται για την κατασκευή μηχανικών μπλοκ βαλβίδων και ράγες οδηγών ανθεκτικών στη φθορά).
Συνθήκη παράδοσης: Παρέχεται στάνταρ σε σφαιροειδοποιημένη ανόπτηση (μαλακωμένη) κατάσταση, με σκληρότητα Brinell (HBW) μικρότερη ή ίση με 269.



Εάν προμηθεύεστε αυτήν τη στιγμή αυτό το υλικό ή σχεδιάζετε μια σειρά παραγωγής, μπορώ να σας βοηθήσω να εντοπίσετε συγκεκριμένες ανοχές διαστάσεων ή να σας συμβουλέψω για τα βήματα θέρμανσης που απαιτούνται για να φτάσετε στο πλήρες δυναμικό HRC χωρίς να σπάσετε τον χάλυβα. Σε ποια συγκεκριμένη εφαρμογή εξαρτημάτων ή διαδικασία κατασκευής εστιάζετε;
FAQ
Μπορεί ο ανοξείδωτος χάλυβας 440C να φτάσει τα 60 HRC;
Ναί. Περίπου 58–60 HRC είναι ένα κοινό εύρος στόχου για σωστά σκληρυμένους 440C. Η επιτεύξιμη σκληρότητα εξαρτάται από την ποιότητα του υλικού, το μέγεθος του τμήματος και τις συνθήκες θερμικής επεξεργασίας, επομένως η προδιαγραφή αγοράς πρέπει να αναφέρει την απαιτούμενη τιμή και τη μέθοδο δοκιμής.
Είναι το SUS440C κατάλληλο για εφαρμογές θαλασσινού νερού;
Όχι αυτόματα. Παρόλο που το SUS440C περιέχει 16–18% χρώμιο, η μαρτενσιτική δομή του με υψηλή περιεκτικότητα σε άνθρακα δεν το καθιστά άνοστο σε διάβρωση που προκαλείται από χλώριο ή άλλη διάβρωση. Για παρατεταμένη έκθεση στο θαλασσινό νερό, αξιολογήστε το περιβάλλον και σκεφτείτε πιο κατάλληλα υλικά ανθεκτικά στη διάβρωση.
Τι έγγραφα πρέπει να ζητήσω όταν αγοράζω ισοδύναμο χάλυβα 440C;
Ζητήστε πιστοποιητικό δοκιμής υλικού με χημική ανάλυση και ιχνηλασιμότητα θερμικού αριθμού. Συμπεριλάβετε τη δοκιμή σκληρότητας, την επιθεώρηση διαστάσεων και οποιαδήποτε πρόσθετη δοκιμή ή επιθεώρηση τρίτων που απαιτείται από το σχέδιο του εξαρτήματος ή την προδιαγραφή αγοράς.







