Σπίτι - Γνώση - Λεπτομέρειες

440A vs. 440B vs. 440C Ανοξείδωτος χάλυβας: Σκληρότητα

Εάν προμηθεύεστε ανοξείδωτο χάλυβα για μαχαίρια, εργαλεία κοπής, εξαρτήματα ακριβείας, εξαρτήματα βαλβίδων ή ρουλεμάν, η επιλογή της κατάλληλης σκληρότητας είναι ζωτικής σημασίας για τη διασφάλιση της απόδοσης του προϊόντος και της διάρκειας ζωής. Οι AISI 440A, 440B και 440C είναι μαρτενσιτικοί ανοξείδωτοι χάλυβες υψηλής περιεκτικότητας σε άνθρακα που μπορούν να σκληρυνθούν μέσω θερμικής επεξεργασίας. Ενώ και οι τρεις ποιότητες περιέχουν περίπου 16%–18% χρώμιο, η ποικίλη περιεκτικότητά τους σε άνθρακα επηρεάζει τη σκληρότητα, την αντοχή στη φθορά, τη σκληρότητα και την αντοχή στη διάβρωση που μπορεί να επιτύχει το υλικό.

 

 AISI 440A Round Bar

Ποια είναι η σκληρότητα του AISI 440A;

Το AISI 440A είναι μαρτενσιτικός ανοξείδωτος χάλυβας με 0,60–0,75% άνθρακα. Με την τυπική θερμική επεξεργασία κενού, η τυπική σκληρυμένη σκληρότητά του κυμαίνεται από 55 HRC έως 58. Διαθέτει χαμηλότερη τάση σβέσης και μικρότερο κίνδυνο παραμόρφωσης σε σύγκριση με τους 440B και 440C. Διατηρεί αξιοπρεπή αντοχή στη διάβρωση, ιδανικό για γενικά μαχαιροπίρουνα και εξαρτήματα ελαφριάς χρήσης που δεν χρειάζονται εξαιρετική σκληρότητα.

Ποια είναι η σκληρότητα του AISI 440B;

Το AISI 440B περιέχει 0,75–0,95% άνθρακα, υψηλότερο από 440A. Μετά από σωστή σκλήρυνση και σκλήρυνση υπό κενό, συνήθως φτάνει το HRC 57–60. Ο υψηλότερος άνθρακας ενισχύει την αντοχή στη φθορά, αλλά αυξάνει την πιθανότητα παραμόρφωσης της θερμικής επεξεργασίας. Είναι μια ισορροπημένη επιλογή για μαχαίρια μεσαίας βαθμίδας και μηχανικά εξαρτήματα, ανταλλάσσοντας ελαφρά απόδοση διάβρωσης για υψηλότερη σκληρότητα από 440Α.

AISI 440B Round Bar
AISI 440C Round Bar

Ποια είναι η σκληρότητα του AISI 440C;

Το AISI 440C έχει 0,95–1,20% άνθρακα, το υψηλότερο μεταξύ των τριών. Η θερμική επεξεργασία κενού ακριβείας παρέχει HRC 59–62 και μπορεί να αγγίξει το HRC 63 με αυστηρό έλεγχο σκλήρυνσης. Προσφέρει εξαιρετική αντοχή στη φθορά για μαχαίρια και ρουλεμάν premium. Το κύριο μειονέκτημα είναι η υψηλή τάση παραμόρφωσης μετά το σβήσιμο, που απαιτεί ισοπέδωση και γυάλισμα διπλής όψης για τα τελικά τελειωμένα κενά μαχαιριού.

 

440A vs. 440B vs. 440C Ανοξείδωτος χάλυβας: Ισοδύναμες ποιότητες

Ισοδύναμοι Βαθμοί • 440A: AISI 440A, UNS S44002, 1.4109, X70CrMo15, SUS440A
• 440B: AISI 440B, UNS S44003, 1.4112, X90CrMoV18, SUS440B
• 440C: AISI 440C, UNS S44004, 1.4125, X105CrMo17, SUS440C

 

440A vs. 440B vs. 440C Ανοξείδωτος χάλυβας: Σκληρότητα

Ο παρακάτω πίνακας συνοψίζει τις κοινώς δημοσιευμένες τιμές σκληρότητας για τους τρεις βαθμούς. Χρησιμοποιήστε το ως οδηγό προκαταρκτικής επιλογής. επιβεβαιώστε τα όρια αποδοχής σε σχέση με τη φόρμα παραγγελίας προϊόντος, το πρότυπο, τον όρο παράδοσης και τις προδιαγραφές αγοράς.

Ιδιοκτησία Ανοξείδωτο ατσάλι 440A 440B από ανοξείδωτο χάλυβα Ανοξείδωτο ατσάλι 440C
Ονομασία UNS S44002 S44003 S44004
Περιεκτικότητα σε άνθρακα (wt.%) 0.60–0.75 0.75–0.95 0.95–1.20
Περιεκτικότητα σε χρώμιο (wt.%) 16–18 16–18 16–18
Τυπική αναφορά ανόπτησης σκληρότητας Έως περίπου 255 HBW* Έως περίπου 255 HBW* Έως περίπου 269 HBW*
Κατά προσέγγιση μέγιστη σκληρότητα μετά από κατάλληλη θερμική επεξεργασία 56 HRC 58 HRC 60 HRC
Σχετική αντοχή στη φθορά Καλός Πιο ψηλά Το υψηλότερο από τα τρία σε τυπικές σκληρυμένες συνθήκες
Τυπικές εφαρμογές Λεπίδες μαχαιριών, εργαλεία κοπής, χειρουργικά εργαλεία Εργαλεία κοπής, εξαρτήματα ανθεκτικά στη φθορά Ρουλεμάν ακριβείας, εξαρτήματα βαλβίδων, κοπτικά εργαλεία υψηλής φθοράς

 

440A Vs. 440B Vs. 440C Stainless Steel:Hardness 

 

Γιατί το 440C έχει υψηλότερη σκληρότητα από τα 440A και 440B;

Η κύρια διαφορά είναι η περιεκτικότητα σε άνθρακα. Οι τρεις ποιότητες έχουν γενικά παρόμοια εύρη χρωμίου, αλλά τα επίπεδα άνθρακα τους αυξάνονται προοδευτικά από 440A σε 440C.

Βαθμός Εύρος άνθρακα Επίδραση στη σκλήρυνση
440A 0.60–0.75% Υποστηρίζει υψηλή σκληρότητα, ενώ γενικά διατηρεί καλύτερη ισορροπία σκληρότητας και αντοχής στη διάβρωση
440B 0.75–0.95% Παρέχει μεγαλύτερη δυνατή σκληρότητα από 440Α υπό συγκρίσιμες, κατάλληλες συνθήκες επεξεργασίας
440C 0.95–1.20% Υποστηρίζει την υψηλότερη δυνατή σκληρότητα και αντοχή στη φθορά των τριών βαθμών

 

440A vs. 440B vs. 440C Stainless Steel: Carbon Content

440A vs. 440B vs. 440C Ανοξείδωτος χάλυβας: Θερμική επεξεργασία

Διαδικασία Θερμικής Επεξεργασίας 440A / 440B από ανοξείδωτο χάλυβα Ανοξείδωτο ατσάλι 440C
Πλήρης ανόπτηση 800–900 μοίρες (1472–1652 βαθμοί F), ψύξη φούρνου σε περίπου 600 μοίρες (1112 βαθμοί F), μετά ψύξη αέρα 800–850 μοίρες (1472–1562 βαθμοί F), ακολουθούμενη από ελεγχόμενη ψύξη κλιβάνου και ψύξη αέρα, όπως καθορίζεται από τη διαδικασία θερμικής επεξεργασίας
Σβήσιμο (Ωστενιτισμός) 1010–1050 μοίρες (1850–1922 βαθμοί F), ακολουθούμενη από σβέση λαδιού ή ψύξη αέρα, ανάλογα με το μέγεθος του τμήματος και την κατάλληλη διαδικασία 1010–1065 βαθμοί (1850–1949 βαθμοί F). Μπορεί να απαιτείται απόσβεση λαδιού για παχύτερες τομές, ανάλογα με τις διαστάσεις και την κατάλληλη διαδικασία
Μετριασμός 150–370 μοίρες (302–698 βαθμοί F) 150–370 μοίρες (302–698 βαθμοί F). αποφύγετε το εύρος 425–565 μοιρών (797–1049 βαθμών F) όπου μπορεί να εμφανιστεί μειωμένη αντοχή στη διάβρωση και σκληρότητα, ανάλογα με τον συγκεκριμένο κύκλο θερμικής επεξεργασίας
Ενδεικτική σκληρότητα μετά από σκλήρυνση Σε 150 μοίρες: περίπου 58 HRC; σε 370 μοίρες: περίπου 48 HRC Σε 150 μοίρες: περίπου 60 HRC; σε 370 μοίρες: περίπου 50 HRC

Σπουδαίος:Οι παραπάνω τιμές θερμοκρασιών και σκληρότητας είναι ενδεικτικές αναφορές επεξεργασίας και όχι καθολικά όρια αποδοχής. Τα πραγματικά αποτελέσματα εξαρτώνται από την ακριβή ποιότητα, τη χημική σύσταση, το πάχος τομής, τη μέθοδο σβέσης, τον χρόνο σκλήρυνσης και τις ισχύουσες προδιαγραφές υλικού. Οι αγοραστές θα πρέπει να απαιτήσουν από τον προμηθευτή ή τον πάροχο θερμικής επεξεργασίας να επιβεβαιώσει την κατάλληλη διαδικασία και το εφικτό εύρος σκληρότητας πριν υποβάλουν την παραγγελία.

 

440A vs. 440B vs. 440C από ανοξείδωτο χάλυβα: Πώς να επιλέξετε;

Εφαρμογή Προτεινόμενος βαθμός Απαίτηση σκληρότητας κλειδιού
Ρουλεμάν ακριβείας (ABEC-5 και άνω) 440C 60–62 HRC
Χειρουργικά εργαλεία / χειρουργικές λεπίδες 440C 58–60 HRC
Εσωτερικά βαλβίδων (εφαρμογές API 6A) 440B 55–58 HRC
Μαχαίρια τροφίμων / μαχαίρια κουζίνας 440Α ή 440Β 54–58 HRC
Συνδετήρες θαλάσσιας / χημικής βιομηχανίας 440A Συνθήκη ανόπτησης ή Μικρότερο ή ίσο με 56 HRC, όπως καθορίζεται
Πτερωτές αντλιών / ρολά έλασης 440B 56–58 HRC
Εφαρμογές υψηλής πρόσκρουσης (σφυριά, σμίλες) 440A 50–54 HRC, υπόκειται σε επικύρωση θερμικής επεξεργασίας

Σημείωση μηχανικής:Αυτές οι συστάσεις είναι προκαταρκτικές οδηγίες επιλογής και όχι καθολικά όρια σχεδιασμού. Οι πραγματικές απαιτήσεις σκληρότητας εξαρτώνται από τη γεωμετρία των εξαρτημάτων, τη φόρτωση, τη θερμική επεξεργασία και τις ισχύουσες προδιαγραφές προϊόντος ή βιομηχανίας. Η ταξινόμηση ABEC ορίζει την ακρίβεια διαστάσεων και λειτουργίας ρουλεμάν, όχι μια καθολική απαίτηση σκληρότητας 60–62 HRC. Για εξαρτήματα βαλβίδας API 6A και θαλάσσιους ή χημικούς συνδετήρες, επαληθεύστε τις ισχύουσες απαιτήσεις υλικού, σκληρότητας, σέρβις και διάβρωσης πριν καθορίσετε μια κατηγορία.

Επικοινωνήστε τώρα

 

440A 440B 440C Μπάρα από ανοξείδωτο χάλυβα προς πώληση

Η GNEE προμηθεύει ράβδους από ανοξείδωτο χάλυβα 440A, 440B και 440C, οι οποίες χρησιμοποιούνται ευρέως στην κατασκευή μαχαιριών, ρουλεμάν ακριβείας, εργαλείων κοπής, εξαρτημάτων βαλβίδων και βιομηχανικών εξαρτημάτων ανθεκτικών στη φθορά. Μπορούμε να προσαρμόσουμε τις προδιαγραφές στις απαιτήσεις του έργου σας, όπως η διάμετρος της ράβδου, το μήκος, το φινίρισμα της επιφάνειας, η ανόπτηση ή η θερμική επεξεργασία και το επιθυμητό επίπεδο σκληρότητας.

 

Προδιαγραφές & Όροι Προμήθειας

Παράμετρος Λεπτομέρειες προδιαγραφών
Ισχύοντα Πρότυπα ASTM A276, ASTM A479, ASTM A582, EN 10088-3, JIS G4303, DIN 17440
Προϋπόθεση Παράδοσης • Ανοπτημένο (μαλακό): HBW μικρότερο ή ίσο με 269 (Τυπική εμπορική συνθήκη για κατεργασία)
• Quenched & Tempered (Q+T): Προσαρμοσμένη σκληρότητα κατόπιν παραγγελίας
Φινίρισμα επιφάνειας • Μαύρο (Θερής έλασης/Σφυρηλάτησης)
• Ξεφλουδισμένο / Τραχύ γυρισμένο
• Έδαφος χωρίς κέντρο (γυαλισμένο)
• Ψυχρή σχεδίαση (Φωτεινό)
Ανοχή διαστάσεων • Θερμής έλασης/Σφυρηλάτησης: ASTM A484, DIN 7527
• Ψυχρή τελική επεξεργασία/Γείωση: ISO h8, h9, h11 ή προσαρμοσμένη
Δοκιμή Ποιότητας Πιστοποιητικό δοκιμής μύλου (EN 10204 3.1), Δοκιμή υπερήχων (SEP 1921 / ASTM A388), Δοκιμή PMI

 

Διαθέσιμες φόρμες προϊόντων & εύρος μεγεθών

Φόρμα προϊόντος Διαδικασία Παραγωγής Εύρος μεγεθών (μετρική) Εύρος μεγεθών (Imperial) Μήκος
Στρογγυλό μπαρ Θερμής έλασης / Σφυρήλατο Διάμετρος . 10 mm – 450 mm Διά. 0.39" – 17,7" 3.000 – 6.000 mm / Custom
Στρογγυλή Μπάρα (Φωτεινή) Ψυχρή έλξη / Αποφλοιωμένη / Αλεσμένη Διάμετρος. 2 mm – 100 mm Dia. 0.08" – 3,94" 2.000 – 4.000 mm / Σταθερό
Flat Bar / Plate Bar Θερμής έλασης / Σχισμής / Σφυρηλάτησης Πάχος: 5 – 120 mm
Πλάτος: 20 – 600 mm
Πάχος: 0,2" – 4,7"
Πλάτος: 0,8" – 23,6"
2.000 – 6.000 mm / Custom
Square Bar Θερμής έλασης / Ψυχρής έλασης / Σφυρηλάτησης 10 × 10 mm – 200 × 200 mm 0.39" × 0.39" – 7.87" × 7.87" 3.000 – 6.000 χλστ
Εξαγωνική Μπάρα Ψυχρή σχεδίαση Εξάγωνο 6 mm – 65 mm Hex 0,23" – 2,56" 3.000 – 4.000 χλστ
440C Stainless Steel Round Bar
Στρογγυλή μπάρα από ανοξείδωτο ατσάλι 440C
440C Stainless Steel Hexagonal Bar
Εξαγωνική ράβδος από ανοξείδωτο ατσάλι 440C
440C Stainless Steel Flat Bar
Επίπεδη μπάρα από ανοξείδωτο ατσάλι 440C
440C Stainless Steel Square Bar
Τετράγωνη μπάρα από ανοξείδωτο ατσάλι 440C

Επικοινωνήστε με την GNEE με τις απαιτήσεις σας-καθορίζοντας την ποιότητα, τη διάμετρο, την ποσότητα και το εύρος σκληρότητας χάλυβα- και θα σας παράσχουμε μια προσαρμοσμένη προσφορά.

Ζητήστε προσφορά τώρα

 

FAQ

Ε: 440A vs. 440B vs. 440C: Ποιο έχει την καλύτερη αντοχή στη διάβρωση;
A: Το 440A έχει την καλύτερη αντίσταση στη διάβρωση, ακολουθούμενο από το 440B, με το 440C να είναι το πιο αδύναμο. 440Ο C έχει την υψηλότερη περιεκτικότητα σε άνθρακα. σημαντική ποσότητα χρωμίου καταναλώνεται για να σχηματίσει καρβίδια, αφήνοντας λιγότερο "ελεύθερο" χρώμιο διαθέσιμο στη μήτρα για να παρέχει αντοχή στη διάβρωση. Αντίθετα, το 440A έχει τη χαμηλότερη περιεκτικότητα σε άνθρακα, επιτρέποντας περισσότερο ελεύθερο χρώμιο να παραμείνει στη μήτρα και οδηγεί σε ένα πιο άθικτο στρώμα παθητικοποίησης, το οποίο παρέχει ανώτερη αντίσταση στη σκουριά.

 

Ε: 440A vs. 440B vs. 440C: Πώς συγκρίνονται από την άποψη της σκληρότητας;
Α: 440A > 440B > 440C.
Το 440A έχει την υψηλότερη σκληρότητα. είναι λιγότερο επιρρεπές σε θραύση ή θρυμματισμό άκρων. Υπό πρόσκρουση, είναι πιο πιθανό να αναπτύξει μικρή κύλιση (παραμόρφωση) παρά να σπάσει.
Λόγω του σχηματισμού μεγάλου όγκου χονδροειδών καρβιδίων χρωμίου, ο 440C είναι το πιο εύθραυστο. Κάτω από συνθήκες υψηλής πρόσκρουσης -όπως η βαριά κοπή ή η έντονη κρουστική φόρτωση- η άκρη του είναι σχετικά επιρρεπής σε μικρο-τσιπ.

 

Ε: Είναι οι ανοξείδωτοι χάλυβες της σειράς 440 μαγνητικές;
Α: Ναι, τα 440A, 440B και 440C είναι ισχυρά μαγνητικά σε όλες τις συνθήκες.
Ανήκουν στην οικογένεια του μαρτενσιτικού ανοξείδωτου χάλυβα (σε αντίθεση με τους ωστενιτικούς ανοξείδωτους χάλυβες όπως ο 304 ή ο 316, που είναι μη μαγνητικός). Είτε σε κατάσταση ανόπτησης (φερριτική μήτρα) είτε σε κατάσταση σβέσης (μαρτενσιτική δομή), είναι σιδηρομαγνητικά υλικά.

 

Ε: Γιατί συνιστάται συχνά η "κρυογονική επεξεργασία" κατά τη θερμική επεξεργασία στους 440C;
Α: Λόγω της υψηλής περιεκτικότητάς του σε άνθρακα και κράμα, ο 440C συχνά διατηρεί σημαντική ποσότητα μη μετασχηματισμένου ωστενίτη μετά την απόσβεση. Αυτός ο υπολειπόμενος ωστενίτης μπορεί να οδηγήσει σε χαμηλότερη από την αναμενόμενη σκληρότητα και μπορεί να προκαλέσει αστάθεια διαστάσεων (στρέβλωση ή παραμόρφωση) με την πάροδο του χρόνου. Μέσω κρυογονικής επεξεργασίας σε θερμοκρασίες που κυμαίνονται από -70 βαθμούς έως -196 βαθμούς, ο κατακρατημένος ωστενίτης μπορεί να μετατραπεί σε μαρτενσίτη στον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό, επιτυγχάνοντας έτσι μέγιστη σκληρότητα και σταθερότητα διαστάσεων.

Αποστολή ερώτησής

Μπορεί επίσης να σας αρέσει